Часткова реалізація правил балансування, передбачених в Кодексі передавальних мереж Укртрансгазу, не сприяла підвищенню ліквідності на оптовому ринку. Для фізичної балансування мережі Укртрансгаз використовує власні ресурси зберігання і лінійного пакета.

Комерційна балансування користувачів мережі здійснюється тільки щомісяця, в тому числі на рівні 15%. Це практично означає, що у користувачів Мережі немає необхідності брати участь у будь-яких торговій платформі для отримання газу з причин балансування. Крім того, фінансові гарантії, необхідні для забезпечення збалансованості, є непропорційними.

Поправки до передавального кодексу, прийняті в січні 2018 року, передбачають впровадження добового балансування, яке планується розпочати з серпня 2018 року. Мережевий код по балансуванню знаходиться в стадії реалізації, оскільки ІТ-система, яка дозволила б здійснювати щоденну балансування, до сих пір не працює, незважаючи на завершення проекту, започаткованого торік.

Спочатку ТСО має намір використовувати балансувальні послуги для закупівлі балансування газу (докладніше з цією інформацією можна ознайомитися на нашому сайті: hwww.ueex.com.ua/eng/exchange-quotations/natural-gas/

Нарешті, код сховища дозволяє резервувати невизначену частину сховищ для цілей балансування мережі

Це не ринкове рішення і створить перешкоду для збалансованого розвитку ринку.

За даними Укртрансгазу, 67 імпортерів забронювали в’їзд в Україну в 2017 році. В цілому “Нафтогаз” і інші імпортери закуповували газ на кордоні з сусідніми державами-членами ЄС та продавали його далі на українському ринку.

Оптовий ринок газу України має свою регульовану і нерегульовану частини, де в 2017 році активно працюють близько 250 трейдерів. Для участі в оптовому ринку відсутня ліцензійна вимога. Торгівля в основному здійснюється безпосередньо, з використанням короткострокових двосторонніх контрактів. У січні 2016 року набула лад українська віртуальна торгова точка (ВТП).

За даними Укртрансгазу, в 2017 році на ВТП було передано близько 37 млрд кубометрів (докладніше про це можна дізнатися тут: www.ueex.com.ua) Доступ до ВТП регулюється кодом роботи передавальної мережі: доступ до української газотранспортної мережі одночасно надає доступ до ВТП.

Крім ВТБ, в Україні є дві товарні біржі, де можлива торгівля природним газом, а саме CE UEEX і UGX

Однак торгівля здійснюється тільки на двосторонній основі, без належних клірингових функцій. Ліквідність цих казначейств дуже низька, але обсяги продажів за останній рік дещо зросли.

Недотримання Постанови Уряду про зобов’язання з надання державних послуг в даний час перешкоджає подальшій ліквідності всього ринку збуту шляхом блокування газу, що видобувається субпідрядниками Нафтогазу. Секретаріат запропонував програму випуску газу.

Балансування і ліквідність енергоресурсів України

You May Also Like